AGATHA CHRISTIE
Bezkonkurencyjna królowa kryminału, której powieści zostały sprzedane w nakładzie ponad miliarda egzemplarzy w języku angielskim i ponad miliarda egzemplarzy przetłumaczonych na 45 języków obcych. To uczyniło ją najbardziej znaną pisarką kryminałów i najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów.
Jesień to według mnie idealna pora na czytanie powieści kryminalnych. Do tego gatunku przekonały mnie głównie powieści Aghaty Christie, będące absolutnymi klasykami. Jednak oprócz książek warto znać życiorys autorki i dlatego zabieram Was dziś w podróż do przeszłości.
To tylko część z faktów o życiu autorki. Resztę musicie odkryć sami, a tego jest dużo więcej. Polecam wam stronę, na której znajdziecie wiele zdjęć a także interesujących informacji. Link znajdziecie tutaj. Mam nadzieję, że zaciekawiłam Was tym postem i zachęciłam do samodzielnego poszukiwania wzmianek o Agacie Christie. Muszę przyznać, że uwielbiam kompletować informacje na temat jakiegoś autora, aby później Wam go przybliżyć.
Krótki życiorys
Agatha Mary Clarissa Miller Christie urodziła się 15 września 1890 roku w Torquay, w południowo-zachodniej Anglii. Była córką Clary Fredericka Millerów. Miała dwójkę starszego rodzeństwa: siostrę Madge i brata Monty'iego. Kiedy miała 11 lat, umarł jej ojciec. Po tym wydarzeniu podejmowała się nauki na pensjach w rodzinnym mieście a także w Paryżu. Zdobywała tam wykształcenie, uczyła się śpiewu, muzyki i rysunku. W 1912 roku na balu poznała Archibalda Christie, z którym dwa lata później wzięła ślub. Owocem tego związku była jedyna córka Aghaty - Rosalind. Niestety, małżeństwo nie przetrwało i para rozstała się w 1926 roku. Tego samego roku zmarła matka pisarki. Niemiłe doświadczenia stały się powodem zniknięcia Christie na 10 dni. Ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem w hotelu Harrogate, czym zwróciła na siebie uwagę prasy i wywołała skandal. W 1928 roku państwo Christie wzięli rozwód, a niedługo później Agatha Christie udała się w samotną podróż Orient Expressem na Bliski Wschód. Tam poznała młodszego 14 lat młodszego archeologa Maxa Mallowana, którego poślubiła. Po wybuchu II wojny światowej Agatha podjęła się ochotniczej pracy w aptece szpitala w Torquay. W 1971 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego, a dwa lata później przeszła zawał serca. Umarła 12 stycznia 1976 roku.
Twórczość
Pierwszą powieść pt. "Tajemnicza historia w Styles" pisarka wydała w 1920 roku. Poznajemy w niej jedną ze sławniejszych postaci kryminałów Aghaty Christie - Herkulesa Poirot'a. Już 2 lata później ukazała się kolejna powieść zatytułowana "Tajemniczy przeciwnik'. Jednak dopiero książka "Zabójstwo Rogera Acrkoyda" jest początkiem wielkiej kariery pisarskiej Christie. Każda kolejna powieść cieszyła się wielką popularnością, a sława autorki rosła w zawrotnym tempie. Warto też dodać, że podczas I wojny światowej pracowała w szpitalu oraz jako technik farmaceutyczny. Stąd znajomość trucizn, wykorzystana później w powieściach. W 1954 roku otrzymała w Stanach Zjednoczonych główną nagrodę dla najlepszego pisarza literatury detektywistycznej, a to jedna z wielu nagród, które zostały jej przyznane. Wiele z jej powieści zostało zekranizowanych oraz przedstawionych jako sztuki teatralne. Oprócz powieści, Agata Christie pisała również wiersze.
Ciekawostki
- Wszystkie jej utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegając natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek.
- Jej ulubionymi autorami byli Alfred Tennyson, Robert Louis Stevenson, William Buttler Yeats, Thomas Stearns Eliot
- W 1961 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Exeter.
- Zmarła na wskutek udaru mózgu w Wallingford (Anglia, Wielka Brytania).
- W 1920 Agatha Christie przyłączyła się do Klubu Detektywów zrzeszającym autorów powieści kryminalnych.
- Pisarka na krótko została usunięta z klubu, ponieważ sprzeciwiła się zasadzie, która wykluczała ingerencję sił nadprzyrodzonych w akcję powieściową. Niedozwolone było również utożsamianie mordercy z detektywem lub narratorem.
- Christie podróżowała chętnie od dzieciństwa. Część młodzieńczych lat spędziła we Francji, dokąd pierwszy raz jej rodzina przeprowadziła się w 1895 roku, i później, w wieku 15 lat, aby dokończyć edukację.
- Lubiła jabłka, śmietanę, słońce, niemal każdy rodzaj muzyki, pociągi, łamigłówki liczbowe, morze, kąpiele i pływanie, zapach kawy, konwalie, psy i teatr.
- Nie lubiła tłumu, ścisku, krzykliwych głosów, hałasu, rozwlekłych rozmów, wszelkich przyjęć, dymu z papierosów i palenia, alkoholu z wyjątkiem dodawanego do potraw, pomarańczowego dżemu, ostryg, pochmurnego nieba, ptasich nóżek, dotyku ptaka, smaku i zapachu gotowanego mleka.
- Napisała ok. 78 powieści.
To tylko część z faktów o życiu autorki. Resztę musicie odkryć sami, a tego jest dużo więcej. Polecam wam stronę, na której znajdziecie wiele zdjęć a także interesujących informacji. Link znajdziecie tutaj. Mam nadzieję, że zaciekawiłam Was tym postem i zachęciłam do samodzielnego poszukiwania wzmianek o Agacie Christie. Muszę przyznać, że uwielbiam kompletować informacje na temat jakiegoś autora, aby później Wam go przybliżyć.
Pozdrawiam,
Cynthia Ann
źródła:
Super post! Pozdrawiam z bloga anjaelektra.blogspot.com :D
OdpowiedzUsuńDziękuję ;)
UsuńPiękny post :) Z twórczością Christie będę się zapoznawać, mam jej kilka książek już w domku :)
OdpowiedzUsuńMusisz przeczytać chociaż jedną jej książkę. To świetne powieści :D
UsuńUwielbiam te posty! *.*
OdpowiedzUsuńCiekawa byłam, ile książek napisała ta autorka i teraz już wiem-ok.78-no kiedy ja to wszytsko przeczytam?! Kiedy?! Życia mi braknie :'(
O! Bardzo podobają mi się imiona pisarki-czy to dziwne? :D
Naprawdę czas najwyższy wziąć się za jej książki! Jutro idę do biblioteki po "Dom zbrodni"!
Pozdrawiam! *.*
To tylko powieści, a wydała również zbiory opowiadań a także tomiki wierszy :D Właśnie ja też się zastanawiam, kiedy zdążę przeczytać całą jej twórczość.. To chyba nie możliwe :(
UsuńKoniecznie przeczytaj "Dom zbrodni" <3
Pozdrawiam! ;*
Nie lubię kryminałów, więc nie dziwię się, że nigdy nie słyszałam o tej autorce.
OdpowiedzUsuńMój blog♥
Co powiesz na wspólną obserwacje?
Pozdrawiam!
No tak, kryminał to jednak specyficzny gatunek i nie każdemu przypadnie do gustu ;)
UsuńOkey ;)
Pozdrawiam!
Aaa kochamy Agathę Christi! <3
OdpowiedzUsuńPozdrawiamy!
http://czytajacedziewczyny.blogspot.com/
To tak jak ja <3
UsuńPozdrawiam!
Jesień to rzeczywiście idealny czas na czytanie kryminałów, ja ostatnio nadrabiam książki Mroza. Za coś Agathy Christie także przydałoby się zabrać, tym bardziej, że od wakacji nie czytałam żadnej jej książki, a jest to jedna z moich ulubionych autorek :) Zdecydowanie najbardziej spodobało mi się "I nie było już nikogo", ale trzeba przyznać, że każda z jej książek ma w sobie coś zaskakującego. I świetny pomysł z tymi ciekawostkami, nie wiedziałam, że jej twórczość była kiedyś w Polsce cenzurowana.
OdpowiedzUsuńJa jeszcze nie czytałam nic spod pióra Mroza, ale mam zamiar to zmienić, ponieważ jestem bardzo ciekawa jego twórczości.
UsuńMi również podobało się "I nie było już nikogo". Ten dziecięcy wierszyk zawarty w powieści to absolutny majstersztyk :D Bardzo się cieszę, że post Ci się spodobał :)
Pozdrawiam!
Wstyd się przyznać, ale do tej pory nie czytałem żadnej książki Agathy Cristie. Jednakże po Twoim poście wiem, że muszę to jak najszybciej nadrobić. Świetna seria!
OdpowiedzUsuńPS Wow, nie spodziewałem się, że Cristie napisała aż 78 powieści :O
My BookTown
Oj tak, musisz to nadrobić bo książki Agathy Christie to klasyki gatunku i trzeba je znać :D
UsuńJa się ciągle zastanawiam, jakim cudem miała tyle pomysłów na fabułę, bohaterów, ację, że udało jej się napisać aż tyle powieści :)
Pozdrawiam!
Pozdrawiam!
Fajny post ;) Choć nie uwielbiam Christe to lubię ją i szanuje. Achh dziwny ten klub w którym się zrzeszyła był w takim razie oO Bo cóż to za problem, by autor czasem napisał coś nieco bardziej fantastycznego XD
OdpowiedzUsuńhttp://drewniany-most.blogspot.com
No właśnie ja też tego nie rozumiem :D Po co być w klubie, który ogranicza pisarza ;)
UsuńPozdrawiam!
Genialny post! Mam nadzieję, że uda przeczytać mi się jej książki.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Biblioteka Tajemnic
Bardzo się cieszę!
UsuńNa pewno Ci się uda. Jej książki są cienkie, więc aby jedną przeczytać wystarczy mniej niż dzień nawet ;D
Pozdrawiam!
Jak tylko rozprawie się do końca z Cobenem to zabieram się za jej kryminały :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Zaczytana Wiedźma
ZaczytanaWiedźma.blogspot.com
A ja muszę się w końcu wziąć za Cobena :D
UsuńPozdrawiam!
Zapach kawy, konwalie, morze i pływanie - czuję, że dogadałabym się z panią Christie! Świetny dobór ciekawostek, wielu z nich nie znałam. Pozdrawiam! :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że post się spodobał :D
UsuńPozdrawiam!
Pamiętam jak w gimnazjum miałam przeczytać jako lekturę jej książkę "I nie było już nikogo" i w życiu nie spodziewałabym się że tak może mnie zachwycić lektura od tamtej pory coraz częściej sięgałam po dzieła tej autorki i uważam że ma wielki talent :)
OdpowiedzUsuńZazdroszczę Ci tego, że miałaś tę książkę jako lekturę ;)
UsuńJa niestety miałam inne lektury, które na pewno były o wiele mniej ciekawe niż ta książka :)
Pozdrawiam!