niedziela, 3 lipca 2016

"Harry Potter i więzień Azkabanu " J.K. Rowling

Tytuł: Harry Potter i więzień Azkabanu
Tytuł oryginału: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Autor: J.K. Rowling
Seria/cykl: Harry Potter
Data premiery: 1999
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 457


Z pilnie strzeżonego więzienia ucieka niebezpieczny przestępca. Kim jest? Co go łączy z Harrym? Dlaczego lekcje przepowiadania przyszłości stają się dla bohatera udręką? 

W trzecim tomie przygód Harry`ego Pottera poznajemy nowego nauczyciela obrony przed czarną magią, oglądamy Hagrida w nowej roli oraz dowiadujemy się więcej o przeszłości profesora Snape`a. Wyprawiamy się również wraz z trzecioklasistami do obfitującego w atrakcje Hogsmeade, jedynej wioski w Anglii zamieszkanej wyłącznie przez czarodziejów.

Kolejny tom niesamowitych przygód małego czarodzieja już za mną. Kto czytał Harrego ten wie, że nie jest łatwo odłożyć książkę na bok. W moim przypadku było tak, że gdy kończyłam rozdział i chciałam zamknąć książkę byłam tak ciekawa co wydarzy się za chwilę, że czytałam dalej, nie poprzestając na jednym rozdziale

"Przysięgam uroczyście, że knuje coś niedobrego."

Ze wszystkich pór roku Harry najbardziej nienawidził lata. Było to spowodowane koniecznością spędzania wakacji w domu Dursley'ów . Tym razem również po roku nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart, musiał udać się do swojej nielubianej rodziny. Jedynej jakiej miał. Pewnego dnia dowiaduje się, że z więzienia uciekł groźny przestępca. i z tego powodu środki bezpieczeństwa zostały zaostrzone. Po pewnym niemiłym zdarzeniu  podczas kolacji z ciotką Marge, kiedy to mały czarodziej napompował ją, Harry ucieka z domu i trafia do Dziurawego Kotła. Po rozmowie z samym Ministrem Magii, który postanawia umorzyć Harremu karę, zostaje aż do końca wakacji. Chłopiec odkrywa, że inni wiedzą o czymś, czego on nie wie i postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się prawdy. Dlaczego Minister nie wyciągnął konsekwencji z niewłaściwego użycia czarów ? Kim jest poszukiwany morderca ? Czy szuka Harrego ? 

Myślę, że ta (trzecia już) część jest jak na razie moją ulubioną. Pojawiają się tu bardzo ciekawe przedmioty, takie jak na przykład Mapa Huncwotów. Z nazwy można się domyślić, że jest to mapa, jednak nie byle jaka. Wszystko w czarodziejskim świecie, jaki stworzyła J.K. Rowling ma ukryte lub też nie, właściwości magiczne. Nie będę Wam opisywać do czego owa mapa służyła, ponieważ lepiej, jeżeli dowiecie się sami. Poznajemy w tej części również nowych bohaterów, którzy będą mieli istotny wpływ na dalsze losy naszego głównego bohatera.

W książce spodobało mi się to, że pojawiały się listy Harrego do przyjaciół i były one wyróżnione pochyłą czcionką a podpis przypominał prawdziwe pismo. To sprawiało, że czułam, jakbym naprawdę czytała list, którego nadawcą był bohater z lektury. Oprócz tego, tak jak w poprzednich częściach, miejsca, przedmioty, magiczne zwierzęta oraz ludzie byli tak świetnie opisani, że mogłam bez problemu sobie wszystko wyobrazić. Standardowo, gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości, to na końcu książki znajduje się Krótki poradnik dla dociekliwych. Zauważyłam też, że ta część jest bardziej mroczna niż poprzednie. Pojawiają się tu stworzenia, które nie jednego by przestraszyły oraz miejsca, które budzą lęk nawet w czarodziejach.
" -Wyglądasz bardzo zdrowo, Potter, więc wybacz mi, ale nie zwolnię cię z obowiązku odrobienia pracy domowej. Chyba że byś umarł, wtedy możesz śmiało czuć się zwolniony."

Pod koniec książki się trochę wzruszyłam. Spowodowane było to faktem, że Harry otrzymał list od kogoś z wyjaśnieniami dotyczącymi "Błyskawicy" oraz dziwnych pojawień w nieodpowiednich miejscach i czasie. Osoby, które oglądały film lub czytały książkę na pewno wiedzą o co mi chodzi. Oczywiście nie mogę też zapomnieć o szybkiej akcji, która rozpędza się z rozdziału na rozdział, albo może ze strony na stronę. Jest to jak najbardziej na plus.

Nie chcę Was zanudzać, więc na zakończenie chciałabym polecić tę książkę wszystkim. Wakacje to świetny czas na przygodę z Harrym Potterem i myślę, że nikt nie będzie nią rozczarowany. Ja uwielbiam magiczny świat stworzony przez panią Rowling i uważam, że seria o małym czarodzieju jest klasykiem, po który każdy powinien sięgnąć. I nie ma żadnych wymówek! 

Macie w planach Harrego? A może jesteście już po lekturze? Która postać jest Waszą ulubioną?

10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz