poniedziałek, 10 lipca 2017

Poznaj bliżej: C.S. Lewis

C.S. LEWIS


Jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków i sprzedały się w ogromnym nakładzie. Najbardziej znany jest z cyklu "Opowieści z Narnii", których egzemplarze sprzedaje się w milionach kopii rocznie. Na podstawie książek Lewisa nakręcono filmy, które znają dzieci i dorośli na całym świecie. Stworzył magiczny świat, który swoim urokiem dorównuje Hogwartowi J.K. Rowling. Gdy zaczynał pracę nad książkami o Narnii przekraczał już pięćdziesiątkę. Zawarł w nich wiele pomysłów wymyślonych podczas zabaw ze swoim starszym bratem. A jakie miał życie? Tego dowiecie się podczas podróży ze mną do XX wiecznej Irlandii i Wielkiej Brytanii.


Krótki życiorys


Clive Staples Lewis urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście w Irlandii jako syn prawnika Alberta Jamesa Lewisa i córki anglikańskiego pastora Florence Augusty Hamilton. Miał o trzy lata starszego brata Warrena Hamiltona Lewisa. W 1905 roku rodzina przeniosła się do Strandtown, również w Irlandii Północnej. W 1908 roku zmarła jego chorująca na raka matka. Ojciec nigdy nie poradził sobie z jej śmiercią, przez co jego stosunki z dziećmi stawały się coraz bardziej napięte. Kilka tygodni po śmierci matki Jack i Warren zostali wysłani do szkoły z internatem w mieście Watford. Dwa lata po ukończeniu w niej nauki przez Lewisów, szkoła zbankrutowała, a jej dyrektor został uznany oficjalnie za osobę niepoczytalną. C.S. Lewis chodził później do różnych szkół.
17 kwietnia 1917 roku Lewis zapisał się do kolegium University College w Oksfordzie, lecz wkrótce został powołany do służby w lekkim pułku piechoty z Somerset. W czerwcu 1917 roku dołączył do batalionu kadetów stacjonującego w Oksfordzie. Zaprzyjaźnił się tam z Edwardem F.C. Moore o pseudonimie „Paddy”. Oboje walczyli na okopach we Francji, gdzie został raniony trzema odłamkami. Trafił do szpitala polowego we Francji, skąd został przewieziony do Anglii. Kilka miesięcy później Paddy zginął w akcji. Po rekonwalescencji zamieszkał w domu matki Paddy'ego i zaopiekował się nią. Mieszkali razem przez ponad trzydzieści lat, aż do jej śmierci w 1951 roku. Przedstawiał ją jako własną matkę.  Po wybuchu II wojny światowej próbował dostać się do służby wojskowej, ale nie udało mu się to. Parę lat przed śmiercią wziął ślub ze swoją przyjaciółką. Po jej śmierci opiekował się jej synami. Zmarł 22 listopada 1963 roku w Kilns na atak serca.

Twórczość


Na studiach w Oksfordzie wybrał zajęcia z filozofii, filozofii klasycznej i literatury angielskiej. Lewis, Tolkien, Barfield oraz kilku innych przyjaciół z kręgu akademickiego utworzyli społeczność literacką, noszącą nazwę Inklingowie (The Inklings). Spotykali się w pubie w Oksfordzie, gdzie przy piwie odczytywali swoje pierwsze dzieła i prowadzili dyskusje. Lewis od 1925 roku wykładał na Uniwersytecie Oksfordzkim. Znany jest ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijańskiej, jak również cyklu powieści fantastycznych "Opowieści z Narnii". 16 października 1951 został wydany pierwszy tom "Opowieści z Narnii - Lew, czarownica i stara szafa". Cykl ten zawiera liczne nawiązania do chrześcijaństwa, lecz również do mitologii greckiej, rzymskiej, a także tradycyjnych baśni brytyjskich i irlandzkich. Lewis pisał również wiersze.


Ciekawostki

 • Przyjaźnił się z J.R.R. Tolkienem
 • Jako mały chłopiec, C.S. Lewis kazał mówić na siebie Jacksie na pamiątkę ukochanego psa, który zginął pod kołami samochodu. Później już zawsze był nazywany Jackiem wśród rodziny i przyjaciół.
 • Zadedykował „Lwa,Czarownicę i Stara Szafę” swojej chrześnicy- Lucy Barfield. Gdy ukazała się książka była młodą kobietą i Lewis powiedział jej: „Zdążysz się jeszcze zestarzeć na tyle , by powrócić do czytania bajek”.
 • Na początku rodzeństwo Pavensie miało nosić imiona: Anna, Marcin, Róża i Piotr
 • Clive Staples i jego brat uwielbiali wspólnie spędzać czas w bibliotece rodziców, czytając najchętniej książki Edith Nesbit i Beatrix Potter, a także opowieści o rycerzach i antropomorficznych postaciach. Razem tworzyli własne światy wyobraźni, z połączenia których zrodziło się później wyimaginowane królestwo Boxen.
 • Wydarzenia z dzieciństwa sprawiły, że mały C.S.Lewis porzucił wiarę chrześcijańską i stał się ateistą. Interesował się wówczas mitologią i okultyzmem.
 • Częściowo ze względu na wpływ Tolkiena, a także lektury Gilberta Keitha Chestertona Lewis nawrócił się.
 • C.S. Lewis całe dorosłe życie studiował Biblię.
 • Ożenił się z amerykańską pisarką pochodzenia żydowskiego, z którą na początku znajomości wymieniał się listami.


Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam nieco sylwetkę tego znakomitego pisarza. Prawdę mówiąc szukając informacji o Lewisie, ogrom informacji nieco mnie przytłoczył. Najchętniej napisałabym tu o wszystkim, ale wybrałam najistotniejsze i najciekawsze fakty o C.S. Lewisie. Było ciężko, ale udało się. Zachęcam Was jednak do poszukania innych informacji. Zapewniam Was, że jest o czym czytać.

Pozdrawiam,
Cynthia Ann

źródła:


10 komentarzy:

 1. Wstyd byłoby nie znać tak świetnego autora. Lubię, kiedy wstawiasz posty o autorach. Można dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy.
  Pozdrawiam
  polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, nie spodziewałam się wielu rzeczy z wyżej napisanych. A już całkowicie zszokowało mnie to, że C.S. Lewis był przyjacielem J.R.R. Tolkiena :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze pisząc, to mnie też to zadziwiło :D
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Czytałam tylko dwie książki jego autorstwa ("Lew, czarownic i stara szafa" oraz "Podróż Wędrowca do Świtu"), ale nigdy nie zagłębiałam się w jego życiorys. O, nie wiedziałam, ze Levis przez chwilę był ateistą. Patrząc na wątki chrześcijańskie w jego książkach, myślałam, że cały czas był wierzącym.
  Pozdrawiam
  Tutti
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dlatego warto czytać takie notki biograficzne, bo z nich można dowiedzieć się co z życia autorów miało wpływ na ich twórczość ^^
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Przypomniałam sobie jego książki rok temu, teraz czekam na kolejne filmy. Podoba mi się jego twórczość
  Dzięki za przybliżenie postaci!
  Super ciekawostki!

  Dołącz do wymiany pocztówkowej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy! Cieszę się, że post Ci się spodobał :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Takie posty zawsze wnoszą trochę świeżości w blogosferę kiedy skacze się z bloga na blog i z recenzji na recenzje

  OdpowiedzUsuń